مقالات

برگزاری جشن دندانی

برگزاری جشن دندانی

رویش اولین دندان یکی از هیجان انگیزترین اتفاقات زندگی کودکان است ایرانیان طبق یک رسم و سنت قدیمی، رویش اولین دندان فرزندان خود را جشن می گیرند و از اقوام و آشنایان خود دعوت می کنند تا در کنار هم، رویش اولین دندان فرزندشان را جشن بگیرند. یکی از غذاهای اصلی که در جشن دندانی سرو می شود، آش دندانی است. این آش با گندم و حبوبات مانند نخود و لوبیا درست می شود. فلسفه درست کردن این آش این است که بقیه دندان های کودک به راحتی و بدون درد رشد کنند.

 

تزئین محل برگزاری جشن دندانی

اولین قدم برای برگزاری هر جشن، تزئین محل برگزاری است. جشن دندونی نیز مانند سایر جشن ها (تولد، جشن تعیین جنسیت و…) تم و تزئینات خاص خود را دارد. قبل از تزیین ابتدا تم مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس با توجه به آن رنگ یا رنگ ها شروع به تزیین کنید.

 رنگ تم انتخابی شما بر اساس جنسیت فرزند شما قابل انتخاب است. می توانید از دو یا چند رنگ برای تم خود استفاده کنید تا از یکنواختی محیط و کسالت یک رنگ خلاص شوید. می‌توانید از لباس‌های تیک تاک و برگ‌های سبز مختلف برای فرزندتان استفاده کنید. طرح فیل شطرنجی، راه راه های برگ طلایی و سبز می تواند گزینه خوبی برای انتخاب در تم های آبی باشد. همچنین طرح های جاجیم، پرنده، گل و پروانه های تا شده برای تم صورتی مناسب است.

 

تزئین میز جشن دندانی

در مرحله بعد با توجه به تم انتخابی می توانید میز جشن را تزیین کنید. اطمینان حاصل کنید که همه موارد روی میز، از جمله غذا و ظروف، از موضوع پیروی می کنند. البته ترکیب رنگ سفید برای تم هایی مثل آبی و صورتی زیبایی میز شما را دو چندان می کند.

 

تزئین پس زمینه جشن دندانی

تزیین پس زمینه پشت میز بسیار مهم است، زیرا وقتی فیلم یا عکس می گیرید، این پس زمینه است که عکس شما را زیبا تر می کند و به نوعی نشان دهنده تم جشن است. برای تزیین دیوار پشت میز می توانید از بادکنک های هم رنگ تم خود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر تم شما سفید و آبی است، از بادکنک های سفید و آبی برای تزئین دیوار استفاده کنید. همچنین می توانید دیوار پشت میز را با پرده ها و ریسمان های مناسب برای جشن دندانی تزئین کنید. ریسه های آماده ای برای جشن دندانی وجود دارد، اما می توانید به راحتی ریسه های مورد علاقه خود را در خانه بسازید و نصب کنید. هم چنین اگر می خواهید پس زمینه خاص و دلخواه تری تهیه کنید، می توانید طرح مورد علاقه خود یا عکس های فرزندتان را روی بنر چاپ کنید و سپس بنر را روی دیوار نصب کنید.

 

تهیه آش دندانی

آش دندانی یا دندونک یکی از غذاهای سنتی ایرانی است که طبق سنت قدیمی ما ایرانی ها در جشن دندانی تهیه می شود. این آش که از گندم، نخود، لوبیا، پیاز، آبغوره یا فلفل، نمک و فلفل درست می شود، توسط یکی از بزرگان فامیل در خانه کودک پخته و بین مهمانان توزیع می شود. ایرانیان باستان بر این باور بودند که با تهیه و خوردن این سوپ بقیه دندان های کودک راحت تر رشد می کند. بنابراین، یکی دیگر از مراحل مهم جشن دندانی، تهیه آش دندانی است.

 

 

تهیه کیک دندانی

همان طور که می دانیم جشن بدون کیک وجود ندارد. پس هر چه زودتر کیک دندان درآوردن کودکتان را آماده کنید. کیک شما باید هم رنگ تم انتخابی شما باشد و می تواند به شکل دندان، عروسک یا خمیر دندان و مسواک باشد.

 

تهیه گیفت دندانی

برای خاطره انگیز و خاطره انگیز تر شدن جشن دندان درآوردن فرزندتان می توانید هدایایی تهیه کنید و در روز جشن بین مهمان ها تقسیم کنید. این هدایا می تواند به صورت دندان یا مسواک و خمیردندان باشد.

 

تهیه لباس دندانی برای کودک خود

این روز خاص کودک شماست، بنابراین باید متفاوت از هر روز دیگری به نظر برسد. می توانید با توجه به تم انتخابی برای فرزندان خود لباس تهیه کرده و بپوشید. حتی می توانید از لباس های مناسب برای جشن دندان درآوردن موجود در بازار استفاده کنید که دارای طرح و تصویر دندان برای کودک شما هستند.

 

عکاسی و فیلم برداری از جشن دندانی

همانطور که گفته شد، این لحظات، لحظاتی هستند که یکبار در زندگی اتفاق می‌افتند، پس تک تک خاطرات و رویدادهای این تعطیلات را ثبت کنید و به عنوان خاطره نگه دارید. قبل از جشن با یکی از آشنایان یا اطرافیان خود به توافق برسید تا با فیلم برداری از جشن و عکاسی از فرزندتان در موقعیت های مختلف، این لحظات شیرین را برای شما ثبت کنند. برای این کار می توانید از استودیوها و مراکز برگزاری جشن کمک بگیرید.

 

می توانید برای برگزاری جشن دندانی کودک خود، از مراکز تشریفات کمک بگیرید تا جشن شما به بهترین نحو برگزار شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *