ظروف کرایه کریستال

شیشه کریستال یا شیشه سرب‌دار یکی از انواع شیشه‌های سیلیکاتی است که در ترکیب خود حاوی اکسید سرب است. این نوع شیشه، دارای ظاهری درخشنده و شبیه به کریستال‌های کوارتز است و به نظر می‌رسد علت نامگذاری آن نیز همین شباهت باشد.
کریستال به ماده ای که ذرات تشکیل دهنده آن بصورت منظم در سه جهت قرار گرفته باشند می گویند.
در بین مردم شیشه سرب دار را به اسم کریستال می شناسند.
درصد وزنی اکسید سرب بین ۱۸ درصد تا ۴۰ درصد کل وزن شیشه رو تشکیل می دهد.
در محصولات کریستالی معمولا به میزان ۲۴ درصد وزن کل از اکسید سرب استفاده می شود.
کریستال بیشتر برای مصارف تزئینی و دکوری استفاده دارد.

ظروف کرایه

 دقت داشته باشید استفاده از ظروف کرایه کریستال  برای بعضی از نوشیدنی ها و دسر ها ممکن است باعث بیماری شود.

ظروف کرایه کریستالی بسیار حساس می‌باشند و باید حواستان را خیلی جمع آن‌ها کنید، تا خسارتی به آنها وارد نشود .

فرق میان کریستال و بلور در چیست؟

سرب داخل کریستال در شکل طبیعی کامل بی‌ربط با آنچه است که بصورت جامد بر روی ظروف کرایه کریستالی می بینیم بلکه آن را با شیشه ی واقعی به نسبت، 24% یا کمی بیشتر از سرب و 76% ویا کمی کمتر از شیشه ترکیب می‌شود.اما در ساخت بلور 99% از شیشه استفاده می شود. و همین دلیل وجه تمایز بلور و کریستال است. بعضی مواقع ظروف شیشه‌ای که ساخته می‌شوند کمتر از 24% سرب در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود که به آن بلور با درصد پایین از کریستال گفته می‌شود که در اصل همان بلور به حساب می آیند. و می‌خواهم خیال شما را راحت کنم که فقط کارشناسان و آن‌هایی که با ظروف کریستال بسیار زیاد در ارتباط هستند میتوانند در یک نگاه متوجه بشوند که ظروف کریستال هستند یا بلور.

کریستال واقعی نسبت به بلور کمی سنگینتر است اما باید به حجم ظروف هم دقت کنید، برای مثال اگر احساس کردید یک تنگ نسبتا سنگین است این کافی نیست باید به این موضوع توجه کنید که آیا تنگ شما ضخیم و تو پر تر از تنگ های معمول نیست. (وزن را نسبت به حجم ظرف بسنجید)

روی ظروف کرایه کریستالی ضربه بزنید،ظروف کریستال به دلیل وجود سرب داخلش صدایی پیوسته و زنگوله مانند خواهد داشت.

شفافیت ظروف بلور در صورتی بسیار باکیفیت ساخته شده باشد با کریستال در یک سطح و کیفیت است. اما در مورد موج و حباب روی ظروف کریستال توجیهی وجود ندارد. درضمن خرید کریستال های تراش خورده عیوب احتمالی آن را مخفی خواهد کرد و این موضوع روی ظروف صاف و ساده بیشتر جای برسی دارد.
ظروف کرایه

ظروف کرایهظروف کرایه در تهران| ظروف کرایه ای در تهران | ظروف کرایه تشریفات تهرانی