مقالات

قوانین ازدواج در دنیا

همه مردم هر جای این کره خاکی که زندگی کنند، برای هر کار و رفتارشان آدابی دارند. آدابی که گاه می شود از کنارش گذشت و زمانی هم باید به آن پای بند بود، اما وقتی پای عروسی و مراسم ازدواج پیش می آید، هیچ کس نیست که بدون آداب و رسوم خاص این کار را تمام کند؛ در این مورد همه افراد از هر کشور و ملیتی با هر دین، مذهب و آئینی، آداب خاص خودشان را اجرا می کنند و بسیار هم به آن اهمیت می دهند.
البته قواعد و قوانین خاصی که برای عروسی و قبل یا بعد از آن باید اجرا شود در کشورهای مختلف متفاوت است. این تفاوت هم مانند بسیاری دیگر از این نوع موارد به فرهنگ آن منطقه و تاریخ و عقاید مردمش بر می گردد. در میان این همه تنوع، آنچه یکسان به نظر می رسد، جالب و خواندنی بودن این رسم ها و آیین هاست.

 گلی برای آقای داماد

یکی از آداب جالبی که تقریبا در تمام کشورها می توان شاهد آن بود، گذاشتن یک شاخه گل کوچک داخل جیب یا روی یقه کت داماد است. البته مردم برخی کشورها، خیلی بیشتر و دقیق تر به این موضوع توجه می کنند و اگر داماد محترم گلی متفاوت با دسته گل عروسش انتخاب کند، برایشان معنای چندان خوبی ندارد! مثلا در انگلستان، داماد حتما باید گلی را در جیب کتش بگذارد که نمونه آن در دسته گل عروس هم وجود داشته باشد. این رسم قدیمی از قرون وسطی نشأت گرفته است؛ از آن زمان که شوالیه ها با پوشیدن لباسی همرنگ لباس همسرشان، عشق و علاقه خود را نسبت به او نشان می دادند.
در این کشور هر گلی هم معنای خاص خودش را دارد به عنوان مثال گل های نارنجی رنگ کوچک نشانه پاکی و عشق است و گل داوودی قرمز یعنی این که زن و شوهر یکدیگر را بسیار دوست دارند.

ظروف کرایه

چه روزی؛ چه جایی؟!

انگلیسی ها به هیچ وجه حاضر نیستند در ماه می ازدواج کنند. آن طور که می گویند ملکه ویکتوریا فرزندش را از ازدواج در این ماه منع کرده است. مردان انگلیسی در گذشته ای نه چندان دور هم برای برگزاری مراسم ازدواج در ماه آوریل شتاب زیادی داشتند؛ چون می دانستند که هیچ دختری در ماه می جواب مثبت به آنها نخواهد داد. بسیاری از مردم، خورشید را سمبل باروری می دانند، عروس های اسکاتلندی حتما باید در روز عروسی همراه با خورشید راه بروند، بنابراین آنها در روز عروسی شان در قسمت جنوبی کلیسا از شرق به سمت غرب حرکت می کنند و پس از آن سه بار خلاف جهت حرکت خورشید دور کلیسا می چرخند؛ آنها باور دارند این کار برایشان شانس و خوشبختی می آورد.
چینی ها هم حتما قبل از تعیین روز مناسب با یک فالگیر، تقویم های خاص، برخی سایت های اینترنتی یا کسی که از خوب و بد هر روز مطلع است، مشورت می کنند تا بهترین روز برای خوشبخت شدن شان انتخاب شود، البته این انتخاب چینی ها به عوامل زیادی بستگی دارد که تاریخ تولد عروس و داماد هم یکی از آنهاست. در ضمن، آنها به جای این که سر یک ساعت خاص مراسم را شروع کنند، ترجیح می دهند وقتی ساعت به نیم می رسد (مثل هشت و نیم) مراسم شروع شود. ریشه این باور هم مانند خودش عجیب است، چینی ها می گویند اگر آن زمان که جهت حرکت عقربه های ساعت به سمت بالاست، زندگی مشترک را شروع کنند، همیشه به سمت شکوفایی و خوشبختی حرکت خواهند کرد.

همه باید از کیک عروسی بخورند

این روزها تقریبا اکثر عروس و دامادها یک کیک چند طبقه و بزرگ را انتخاب می کنند که با خامه های رنگی تزئین شده و بسیار هم زیباست، اما اروپایی ها رسم عجیبی در مورد کیک عروسی داشته اند؛ در گذشته کیک عروسی از چند عدد کیک گندمی کوچک تشکیل می شد که برای خوشبختی و باروری عروس خانم، باید چند تا از آنها را بالای سرش خرد می کردند!
ریختن چند دانه برنج روی سر عروس و داماد یکی دیگر از رسوم قدیمی است که در کشورهای زیادی اجرا شده و هنوز هم می شود. برنج همیشه نشانه فراوانی، برکت و باروری بوده و این باور در مراسم عروسی پر رنگ تر است. به همین دلیل در بسیاری از کشورها، مهمانان با آرزوی خوشبختی دختر و پسر، روی سرشان برنج می ریزند. در بعضی از فرهنگ ها حتی چنین تصور می شود که ریختن برنج روی سر عروس و داماد آنها را از شر شیطان حفظ می کند.

ظروف کرایه

خوشبختی با گربه سیاه و رنگین کمان!

خیلی از عروس و دامادهای اروپایی فکر می کنند اگر تا کلیسا قدم بزنند و پیاده مسیرشان را طی کنند، خوشبخت تر خواهند شد. آنها تصور می کنند در طول این مسیر شانس بیشتری دارند که نشانه های خوشبختی را ببینند. براساس فرهنگ آنها، دیدن رنگین کمان، درخشش آفتاب روی صورت عروس، دیدن یک گربه سیاه یا رد شدن از زیر یک دودکش، همگی نشانه های خوبی است که عروس و داماد را خوشبخت خواهد کرد.

بارش باران؛ شانس و خوشبختی عروس و داماد

در حالی که خیلی از مردم نگران بارش باران در روز عروسی شان هستند و سعی می کنند هماهنگ با پیش بینی هواشناسی روزی را انتخاب کنند که هوا صاف و آفتابی باشد، بسیاری از اقوام مانند هندوها، باریدن باران را نشانه برکت و خوش شانسی عروس و داماد می دانند. برخی هم بر این باورند که باران نشانه ای است برای داشتن فرزندانی خوب و نیکو. البته اگر در روز عروسی برف ببارد، خوشبختی زن و مرد تکمیل می شود؛ چراکه از نظر هندی ها برف یعنی پول و ثروت در کنار داشتن فرزندانی پاک طینت.

هندی ها مراقب «چشم زخم ها» هستند

در جنوب آسیا و بخصوص در هندوستان مردم همیشه از «چشم بد» یا «چشم زخم» می ترسند و به هر شیوه ای سعی می کنند از آن دور شوند. از نظر آنها خطر چشم زدن و حسودی اطرافیان در مراسمی مانند عروسی بیشتر هم می شود و برای همین تلاش می کنند چشم بد را از خودشان دور کنند.
بعضی از خانواده های هندی در روز نامزدی یک چاقو یا شیء تیز و فلزی به عروس می دهند که تا زمان ازدواج باید همراه خودش داشته باشد. هندی ها عقیده دارند این چاقوی تیز عروس را از چشم های بد محافظت می کند. در بعضی از مناطق هندوستان هم داماد باید اعضای خانواده اش را به دیدن عروس بفرستد تا آنها محبت و علاقه خود را نسبت به این دختر نشان دهند، اما اگر خدای ناکرده، خانواده شوهر سر راهشان مردی نابینا، راهب یا زنی باردار ببینند، آن ازدواج نباید اتفاق بیفتد. البته اگر آنها کبوتر، گرگ یا بزی سر راهشان دیدند، نشانه خوبی و خوشبختی عروس و داماد است؛ یعنی این که دیگر نباید برای این ازدواج «نه» بر زبان آورد!
مردم ژاپن هم رسم و رسوم جالبی دارند. یکی از قوانین عروسی ژاپنی ها این است که در روز عروسی به هیچ وجه نباید از کلمات «بازگشت» یا «رفتن به خانه» استفاده کرد. از نظر ژاپنی ها گفتن چنین عبارت هایی برای زن و شوهر بدشانسی می آورد و باعث جدایی آنها می شود و عروس دوباره به خانه پدرش باز می گردد.

ظروف کرایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *